A A A

Aktualności - Biblioteka

 • "Dobrzy ludzie w złych czasach"

  „ Dobrzy ludzie w złych czasach”, lekcja biblioteczna, która miała na celu przybliżenie młodym ludziom sylwetek niezwykłych ludzi m.in. - Ireny Sendler, Janusza Korczaka, Anny Frank, Jana Karskiego, Władysława Bartoszewskiego, którzy w okrutnych czasach II wojny światowej udowodnili, że godność ludzka i pomoc innym to najważniejsze wartości. Zaangażowani zostali wszyscy uczniowie z klasy VII ze Szkoły podstawowej w Ludwikowicach, którzy przygotowali wspólnie z Panią Jolą Koterbą, prezentacje tych osób. Z podziałem na role przeczytaliśmy scenariusz przedstawienia pt. „Życie w słoiku”, którego autorkami były cztery dziewczyny z Ameryki. Młodzież obejrzała również prezentację multimedialną o Irenie Sendlerowej, która w czasie II wojny światowej wraz ze swoimi współpracownikami ocaliła 2500 żydowskich dzieci.

   

 • "Z wizytą w wesołym Bullerbyn".

  Dzisiaj klasa III przybyła do nas na lekcję biblioteczną realizowaną w oparciu o lekturę „Dzieci z Bullerbyn” a zatytułowaną „Z wizytą w wesołym Bullerbyn”. Wykorzystując prezentację multimedialną dzieciom przybliżona została sylwetka A.Lindgren autorki tejże książki. Dzieci mogły się dowiedzieć jaka w dzieciństwie była pani Lindgren – i okazało się, że była dość niesforną panienką. Następnie dzieci wykonywały różne zadana sprawdzające znajomość poznanej lektury. Pierwszym zadaniem było rozwiązanie wspólnie krzyżówki. Kolejną zabawą była „Prawda czy fałsz”. Odczytywane były pewne twierdzenia dotyczące przygód dzieci z Bullerbyn, a zadaniem uczniów była ocena czy zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. Okazało się , że wszystkie dzieci bardzo dobrze lekturę znają i nie było kłopotu żadnego z odpowiedziami.

   

 • Wróżka z Getta" - historia Ireny Sendler.

  Rok 2018 to Rok Ireny Sendlerowej - tak zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". W tym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Z tej okazji biblioteka w Ludwikowicach wspólnie ze Szkołą podstawową z Ludwikowic Kł. spróbowała przybliżyć uczniom klasy VI niezwykłą osobę , która ocaliła z warszawskiego getta ok.2,5 tysiąca żydowskich dzieci.

   

 • "Serduszka Walentynkowe" zajęcia literacko-plastyczne

  Z okazji zbliżających się Walentynek, bibliotekę odwiedziła grupa dzieci ze świetlicy ze Szkoły Podstawowej w Ludwikowicach z opiekunem panią Martą. Dzieci zapoznały się tradycją powstania tego święta i z legendą która krąży wokół Św. Walentego. Każdy z uczestników zajęć ozdobił swoją walentynkę według własnego uznania, wykorzystując drobny makaron, kaszę, groch czy kolorowy papier.

 • Dzień Bezpiecznego Internetu w Gminie Nowa Ruda

  W tym roku DBI będziemy obchodzić 6 lutego pod hasłem: "Tworzymy kulturę szacunku w sieci!"W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Biblioteka w CKGNR Ludwikowicach Kł. z tej okazji zorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci 6 lutego.7 lutego natomiast seniorzy podczas zajęć komputerowych poznają zasady bezpiecznego internetu

   

 • Zimowe drzewko.

  Na ostatnich zajęciach dzieci wykonały ozdobę do domu, która wymaga co prawda trochę cierpliwości, ale daje niesamowite efekty. Potrzebny był balon, klej, sznurek i kawałek styropianu.Powstały piękne zimowe drzewka, ozdobione gwiazdkami. Z okazji zbliżającego się w lutym Święto Kota, wysłuchaliśmy wierszy o kotkach, pomogliśmy poszukać drogi kotka do myszki, zwijaliśmy kawałek wełny do której był przymocowany cukierek na czas. Na koniec dzieci wycięły podstawki na stół w postaci kota i je pokolorowały, a także układały  z rozsypanki  przysłowia o kotach. Biblioteka bardzo dziękuje wszystkim dzieciom za udział w zajęciach.!!!

 • Wesoły Pajacyk i inne śmieszne historie

  Wesoły klaun... czyli jak zrobić klauna z papieru, dowiedziały się dzisiaj dzieci podczas zajęć.Powstał ruchomy klaun, ozdobiony cekinami, każdy był inny, wyjątkowy. Wysłuchaliśmy również fragmentu baśni pt."Pani Zima", po którym dzieci dorysowały włosy do portretu pani zimy. Po wysłuchaniu krótkiej pogadanki na temat bezpiecznych ferii, dzieci układały zdania z rozsypanki, mówiące o bezpiecznych zabawach na śniegu.

 • Pingwin - lampion

  Zima w pełni za oknami, dlatego my dzisiaj wzbogaciliśmy swoją wiedzę o życiu na Antarktydzie.Każdy samodzielnie wykonał pingwina,W zajęciach ruchowych natomiast wykorzystaliśmy gazety do zabawy, była gimnastyka i wojna na śnieżne kule.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło!

  Dzisiaj 19 stycznia w czasie zajęć obchodziliśmy "Dzień Babci i Dziadka " na wesoło. Na początek przeczytaliśmy opowiadanie mówiące o naszych dziadkach, wytłumaczyliśmy sobie pochodzenia słowa babcia i dziadek oraz utworzone  od nich słowa pokrewne. Następnie rozwiązaliśmy wspólnie krzyżówkę a ze zgromadzonych rekwizytów przebraliśmy się w  babcię i dziadka. W doskonałych humorach przystąpiliśmy do zadań specjalnych na czas tj.: zwijania wełny, ubijania piany z białek, przyszywania guzików, plecenia warkoczy i układania obrazka z puzzli. Na koniec wykonaliśmy papierowe prezenciki w postaci fartuszka dla babci i koszuli dla dziadka.

   

 • "Karmniki dla ptaszków"- drugi dzień zajęć w czasie ferii

  Dzisiaj dla tych co lubią ptaki, zaproponowaliśmy na kartce papieru wykonanie karmnika. Do wykonania pracy potrzebowaliśmy kolorowego papieru, bibuły,waty, patyczków od lodów, kleju brokatowego i wydrukowanych ptaszków i oczywiście zapału, którego nie brakowało.Zajęcia plastyczne połączyliśmy również z zabawą w kalambury.

 • "Witrażyk z pingwinem" - pierwszy dzień ferii

  Ferie  w bibliotece rozpoczęliśmy od wysłuchania  fragmentu książki pt."Opowieści z Narnii".Następnie dzieci  odgadywały zagadki i wspólnie zagrały w grę pamięciową.Później każdy z uczestników spotkania stworzył swój własny witrażowy obrazek z wizerunkiem bałwanka  lub pingwina. W czasie wolnym dzieci chętnie grały w grę "Twister"

 • "Tworzymy kulturę szacunku w sieci" - Dzień Bezpiecznego Internetu

  W tym roku DBI będziemy obchodzić 6 lutego pod hasłem: "Tworzymy kulturę szacunku w sieci!"W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Biblioteka w CKGNR Ludwikowicach Kł. z tej okazji zorganizuje zajęcia edukacyjne dla dzieci 6 lutego.7 lutego natomiast seniorzy podczas zajęć komputerowych poznają zasady bezpiecznego internetu.

   

 • Ferie z Biblioteką w Ludwikowicach w CKGNR .

  I TYDZIEŃ

  Poniedziałek-15.01.2017r.-godz.10.00 -12.00-"Hu ! Hu! Ha! Nasza zima zła" - głośne czytanie połączone z zajęciami plastycznymi

  Wtorek-16.0.2017r -godz.10.00-12.00 -"Literacki Zawrót Głowy" - zabawy i zagadki z alfabetem polskim, gimnastyka dla języka, kalambury ze świata bajek

  Piątek -19.01.2017r - godz.10..-12.00 - "Zimowe fantazje"- zajęcia z papieroplastyki, prezentacja opowiadań o zimie

   

 • ROK 2018 ogłoszono....

 • (Do) WOLNOŚĆ CZYTANIA - hasło 2018 roku!!!!

  Zarząd Główny SBP na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2017 r. wybrał hasło promujące program Tydzień Bibliotek 2018, które brzmi (Do)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Hasło zaproponował Okręg SBP w Opolu.