A A A

Upiór w Operze

- Od kiedy CKGNR organizuje musical / który to z kolei?

Młodzieżowy Teatr Muzyczny działa w CKGNR od stycznia 2012 roku. To szczególna sekcja Centrum Kultury. Swą wyjątkowość zawdzięcza przede wszystkim temu, że stała się  w bardzo niedługim czasie bardzo popularna i to nie tylko w naszym regionie. Po bardzo udanym debiucie Młodzieżowego Teatru Muzycznego, który z okazji Dnia Kobiet stworzył widowisko taneczno-muzyczne pn. „Retro Club”, grupa została kilkakrotnie zaproszona ze swym występem do Broumova. Podczas zajęć sekcji uczestnicy pod okiem instruktorów uczą się w odrębnych grupach choreografii tańca oraz szkolą swe umiejętności wokalno-artystyczne. Następnie ćwiczą wspólnie, aby połączyć talenty obu grup w jedną całość, którą zachwycają publiczność na scenie.Do tej pory wystawione zostały spektakle: "Vampiria", "Mały Książę- czyli współczesna sztuka wyboru" oraz "Piano bar".- Kto był inicjatorem powstania grupy musicalowej?

B. Wilk, P. Postrożny.


- Jaki był odzew po ostatnim musicalu Piano Bar?

Ostatni musical "Piano bar" zakończył się wielkim sukcesem dla twórców spektaklu. Ogromna frekwencja na widowni, gromkie brawa, kwiaty i gratulacje- to wszystko sprawiło, że satysfakcja z ciężkiej pracy młodzieży, instruktorów oraz pracowników CKGNR była jeszcze większa. Ostatni spektakl osadzony w konwencji lat 20,30 był niemałym wyzwaniem dla twórców. Z powodzeniem jednak udało się grupie wokalistów i tancerzy stanąć na wysokości zadania. Nie można zapomnieć o pracy scenograficznej, kostiumowej i charakteryzacyjnej- wszystko było dopięte na ostatni guzik i wymagało wielkiego zaangażowania instruktorów.

- Czy młodzież chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy?

Na szczęście zarówno na terenie gminy, jak i miasta Nowa Ruda nie brakuje młodych, ambitnych, odważnych osób, które z pasją rozwijają swoje zainteresowania teatralne, wokalne i taneczne. Duży udział ma w tym zaangażowanie szkół w naszą działalność. Zawsze możemy liczyć na dyrektorów szkół miejskich i wiejskich, którzy wspierają nasze inicjatywy i pomagają w wyszukiwaniu i w rozwoju talentów. Naszymi partnerami- od lat! są: Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie oraz Gimnazjum w Jugowie- najwięcej młodych aktorów działających w naszej sekcji, uczęszcza do tych placówek oświatowych.

- Co ich przyciąga do uczestnictwa w musicalu? Czy później przydają im się nabyte umiejętności w dalszym rozwoju, karierze?

Oczywiście! Młodzi ludzie rozkwitają, dojrzewają. Na naszych oczach widzimy jak wzrasta ich pewność siebie, jak ewoluuje ich osobowość. Za każdym razem zdobywają nowe doświadczenia, uczą się cierpliwości, pokory oraz przeświadczenia, że przyszłość jest w ich rękach. Ciężka praca w tym przypadku- przynosi ogromne efekty, kończy się sukcesem. Ostatnio otrzymaliśmy wiele ciepłych słów od Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, w którym ostatnio mieliśmy okazję obejrzeć spektakl "Mistrz i Małgorzata". Pracownicy Teatru życzyli naszym młodym artystom powodzenia, dalszych sukcesów oraz gratulowali dotychczasowej działalności: "Cieszymy się, że tak prężnie się Państwo rozwijacie - może w przyszłości Państwa podopieczni staną na deskach naszego teatru jako aktorzy"- a takie słowa uskrzydlają zarówno naszą młodzież, jak i kibicujących im instruktorów.

- Jaki musical planuje się w przyszłym roku?

Kolejnym naszym wyzwaniem jest klasyczny musical światowej sławy- "Upiór w operze", stworzony na podstawie powieści Gastona Laroux, z muzyką Andrew Lloyd Webbera. Przeniesienie na naszą tak znanego, klasycznego dzieła będzie wymagało wielkiego warsztatu zarówno wokalnego, jak i aktorskiego. Niesamowity klimat tego musicalu wymaga również odpowiedniej oprawy scenograficznej, oświetleniowej, instrumentalnej, kostiumowej... Wyliczać można długo- słowem, nakładu ogromnej pracy i zaangażowania.

- Kto może zgłosić się do niego? Czy jeśli ktoś potrafi tańczyć, a nie umie śpiewać, lub vice versa, czy też może dołączyć? W jakim wieku młodzież może się zgłaszać?

Czekamy na każdą chętną osobę, która pasjonuje się szeroko pojętą sztuką teatralną: od aktorów, przez tancerzy, wokalistów, przez projektantów mody i pasjonatów sztuk plastycznych. Rozszerzamy w tym roku naszą grupę o dodatkowe zajęcia z zakresu scenografii, charakteryzacji i kosiumologii. Pragniemy by nasz teatr zrzeszał osoby o różnych pasjach, z różnymi talentami. Nie ma ograniczeń- chcemy pozwolić naszej młodzieży rozwinąc skrzydła w różnych dziedzinach. Jeśteśmy pewni, że w naszym środowisku nie brakuje utalentowanych plastyków, projektantów mody, czy kreatywnych makijażystów. W naszym teatrze kazdy znajdzie rolę dla siebie.

- Jak często planowane są próby?

Zajęcia odbywają się w takiej częstotliwości, w jakiej wymaga tego realizacja spektaklu. Z początku próby odbywają się przeciętnie raz w tygodniu, ale im bliżej musicalu- tym więcej pracy, niejednokrotnie młodzi artyści razem z instruktorami spędzali długie godziny na scenie. Ale efekty tej pracy były zachwycające, a wspólne przebywanie ze sobą służyło integracji i przyjaźni na lata.

- Dziękuję za rozmowę :)