A A A

Zapraszamy na warsztaty pieśni tradycyjnych do Krajanowa

Zapraszamy na warsztaty pieśni tradycyjnych do Krajanowa

Warsztaty , które odbędą się w Krajanowie, to spotkania z lokalnymi śpiewakami i śpiewaczkami oraz lubiącymi pośpiewać mieszkańcami Ziemi Kłodzkiej.
Muzyczne tradycje Dolnego Śląska są niezwykle barwne, niejednorodne i ciekawe, jednak narażone na brak ciągłości i fragmentaryczność. Lokalny folklor pochodzi bowiem z różnych, często odległych kultur.
Sytuacja związana z powojennym osadnictwem spowodowała przybycie ludności i wraz z jej pieśniami z innych regionów Polski: min. rzeszowskiego, podhalańskiego, kieleckiego i oczywiście z Kresów. Poza tym na Dolnym Śląsku nastąpiło też wymieszanie się rozmaitych grup etnicznych; dlatego odnajdziemy tu elementy folkloru ukraińskiego, ormiańskiego, łemkowskiego, greckiego. Z kolei folklor muzyczny polskich repatriantów z krajów byłej Jugosławii jest pod ogromnym wpływem muzyki bośniackiej czy serbskiej.

Niejednorodny a niezwykle cenny muzyczny dorobek Polaków, którzy przybyli na Dolny Śląsk jest jednak narażony na brak ciągłości społecznej. Bo tradycja potrzebuje jej umacniania, a pieśń, aby przetrwała, potrzebuje być obecna w życiu codziennym. Będziemy wspólnie przypominać sobie, w jakich okolicznościach pieśni były śpiewane, jakim sytuacjom pieśń towarzyszyła i towarzyszy dziś.
Dlatego zapraszamy wszystkich uczestników do podzielenia się swoją kulturą muzyczną; przynieście pieśni, melodie, zaśpiewy, opowieści, ballady, które śpiewały Wasze mamy czy Wasze babcie...to, co pamiętacie jeszcze ze swoich rodzinnych domów!

Tych pieśni nie znajdziemy w żadnych śpiewnikach, one żyją tylko dzięki Wam i w Waszych sercach. .
W pieśni przechowane są skarby nie tylko muzyczne, ale też skarby Waszych rodzin, bliskich, to wspomnienia, które tylko dzięki Wam i śpiewaniu mogą przetrwać. Zapraszamy do wspólnego śpiewania i poszukiwania pieśni – skarbów naszego regionu!

Od prowadzącej warsztaty: „Dla mnie pieśń to drogowskaz, inspiracja, tajemnica... Długo podróżowałam po Bałkanach, Skandynawii, Syberii – poznając odległe muzyczne kultury i ich pieśni, zbierając materiał do koncertów i spektakli. Nauczyłam się, że pieśń brzmi tam, gdzie ludzie chcą ze sobą śpiewać, cenią swoją muzykę, a wspólne muzykowanie po prostu ich łączy.

Uczyłam technik i pieśni tradycyjnych w Londynie i Pradze, ale też w małych wioskach w polsko – czeskim pograniczu. Przez kilka lat mieszkając w Czechach śpiewam z zespołem KORJEN i Trio Bawełna, gdzie wykonujemy pieśni różnych kultur. Teraz wróciłam w rodzinne strony i z ciekawością, radością i otwartym sercem zapraszam do spotkania w pieśni moich krajan...w Krajanowie! Śpiewaczki z Trio Bawełna będą na warsztatach razem ze mną pracować z Wami – uczestnikami nad pieśnią, więc będziecie mogli poznać też sposób śpiewania i pieśni ze Słowacji, Armenii, Bośni, Serbii”

Przebieg warsztatów
Podczas tych spotkań śpiewacy będą pod okiem doświadczonych wokalistek dzielić się swoimi pieśniami, uczyć się technik tradycyjnych pieśni praktykowanych w różnych regionach Polski, a także na Bałkanach.

Prosimy każdego uczestnika o przygotowanie jednej ulubionej pieśni, którą zaprezentuje na warsztacie i która stanie się materiałem indywidualnej pracy.

Podczas warsztatów odbędą się
- zajęcia z emisji głosu, krótka rozgrzewka głosowa przed śpiewaniem
– praca nad właściwym dysponowaniem oddechem podczas śpiewu
– ćwiczenia z dykcji; kilka krótkich ćwiczeń pozwalających na rozgrzanie aparatu głosowego przed śpiewaniem
– nauka zaśpiewów i technik ludowych z Polski i Europy Środkowej

Zapisy na warsztaty tel: 74 872 20 84 lub zurakowska.ewa@gmail.com
– Terminy:
– Krajanów świetlica, czwartek 14 lipca godz.13-16.
– Ludwikowice Muzeum Sowiogórskie piątek 15 lipca godz.13-16
– Krajanów 20 obok kapliczki za ostatnim domem w Krajanowie sobota 16 lipca godz.14-16 oraz koncert pod kapliczką wieczorem ok.godz.21.