A A A

Aktualności - Biblioteka

 • NARODOWE CZYTANIE 2020 w Bibliotekach Publicznych Gminy Nowa Ruda.

  Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania
  Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a w 2019 lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.

 • "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa" - zakup nowości wydawniczych 2020.

  Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich po raz kolejny pozyskała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych na rok 2020. Realizacja zadania "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych" jest możliwa dzięki środkom finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przyznana kwota dotacji to: 15 800 zł  i w całości zostanie przekazana na zakup książek do wszystkich Bibliotek Publicznych z Gminy Nowa Ruda.

 • PÓŁROCZNIK - w wersji elektronicznej!

  Informujemy, że ukazał się nowy numer 9. Półrocznika – Gazety Bibliotek Powiatu Kłodzkiego tym razem w formie elektronicznej do pobrania na  stronie www.biblioteka.klodzko.pl

  opracowany przez Klaudię Lutosławską-Nowak zastępcy dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Kłodzku. Zapraszamy do czytania!

 • T E S T - co wiem o Astrid Lindgren???

  Zapraszamy  na Krótki Test dotyczący biografii Astrid Lingren. Czekamy na poprawne odpowiedzi do końca tygodnia.
  1.W jakim kraju urodziła się Astrid Lindgren
  2.Ile lat żyła pisarka
  3.Ile dzieci miała pisarka
  4.Dla kogo pisarka wymyśliła i opisała przygody Pippi

 • "Pippi wiecznie żywa" - Zapraszamy do udziału w Konkursie!!!

  W roku 2020 przypada 113 rocznica urodzin, 18 rocznica śmierci Astrid Lindgren oraz 75 rocznica "narodzin" Pippi Langstrumpf. Z tej okazji zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież do udziału w konkursie "Pippi wiecznie żywa" najładniejsza i najbardziej oryginalna stylizacja. Prace konkursowe ( 1 fotografia ) należy wysłać na adres e-mail: bibliotekagmnowaruda@poczta.fm w terminie od 1.08 do 24.08.2020 r. Więcej informacji w regulaminie konkursu!!!

 • Konkurs plastyczny "Książkowi bohaterzy Astrid Lindgren" - rozstrzygnięty!!!

  Znamy finalistów wakacyjnego Gminnego Konkursu Plastycznego "Książkowi bohaterzy Astrid Lindgren" oraz najbardziej wytrwałych zwycięzców zagadek, quizów i krzyżówek. Przypominamy, że  od 1.08 do 24.08.2020 r. trwa Konkurs "Pippi wiecznie żywa" na najładniejszą i najbardziej oryginalną stylizację. ZAPRASZAMY!!!
 • "Mała Książka - Wielki CZŁOWIEK"

  Z przyjemnością 📢 informujemy, że Biblioteka Publiczna Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich zakwalifikowała się do projektu📖🙆‍♀️📖🙆‍♂️📖 „Mała Książka - Wielki Człowiek”. Liczymy, że wspólnie uda nam się sprawić, że czytanie książek stanie się atrakcyjnym sposobem spędzania czasu przez👩‍👧‍👧👨‍👦‍👦 rodziców i dzieci, a biblioteki będą postrzegane jako instytucje, gdzie mały człowiek po raz pierwszy zetknie się z życiem kulturalnym. Akcja rozpocznie się we wrześniu 2020 roku. Udział w projekcie zarówno dla Bibliotek, jak i dzieci oraz rodziców jest bezpłatny. Zapraszamy również do śledzenia profilu projektu na www.facebook.com/malaksiazkawielkiczlowiek/

 • ZAGADKA NR 3 - Wakacje z Astrid Lindgren.

  W czasie wakacji na naszym facebooku, będą pojawiać się co tydzień nowe zagadki do twórczości Astrid Lindgren. Zapraszamy chętne dzieci i młodzież do wpisywania poprawnych odpowiedzi w komentarzy każdej zagadki. Najbardziej wytrwalsi otrzymają nagrody pod koniec wakacji. CZEKAMY na poprawne  odpowiedzi od 13.07. do 17.07.2020 r. Zagadka w załączniku!

 • ZAGADKA NR2 - Wakacje z Astrid Lindgren.

  W czasie wakacji na naszym facebooku, będą pojawiać się co tydzień nowe zagadki do twórczości Astrid Lindgren. Zapraszamy chętne dzieci i młodzież do wpisywania poprawnych odpowiedzi w komentarzy każdej zagadki. Najbardziej wytrwalsi otrzymają nagrody pod koniec wakacji. CZEKAMY na poprawne  odpowiedzi od 6.07. do 10.07.2020 r. Zagadka w załączniku!

   

 • Zaproszenie do udziału w konkursach—Wakacje z Astrid Lindgren.

  W czasie wakacji na naszym facebooku, będą pojawiać się co tydzień nowe zagadki do twórczości Astrid Lindgren. 😍Zapraszamy chętne dzieci i młodzież do wpisywania poprawnych odpowiedzi w komentarzy każdej zagadki. Najbardziej wytrwalsi otrzymają nagrody pod koniec wakacji.🛍🎁

  Zagadka Nr1 I Tydzień Wakacji ( 29.06.2020r.-3.07.2020r.)

  🙂Napisz w komentarzu poprawną odpowiedź. Czekamy na nią do 3.07.2020r.😉WYMIEŃ IMIONA BOHATERÓW POSZCZEGÓLNYCH ZAGRÓD W KSIĄŻCE PT.:"DZIECI BULLERBYN "

 • NARODOWE CZYTANIE 2020

  Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego a w 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie. Podtrzymując coroczną tradycję Biblioteka Publiczna w Ludwikowicach Kłodzkich zaprasza mieszkańców do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania 10 września 2020 r. (czwartek) o godzinie 10.00

 • PATRONI ROKU 2020.

  Sejm ustanowił patronów roku 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku oraz Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

 • ZASMAKUJ W BIBLIOTECE - tegoroczne hasło TYGODNIA BIBLIOTEK 2020.

  Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, który będzie realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja 2020 r. Hasło brzmi „Zasmakuj w bibliotece”.